Wieczorem
w niedzielę 12 czerwca 2011 roku (wczoraj) w wolościowym radiu KonteStacja odbyła się audycja na żywo. Tematem przewodnim było tworzenie muzyki za pomocą linuksa.
Prowadzący
audycję Geek cloud: Damian Statkiewicz, Bartosz Zasieczny oraz nieobecny głosem Krzysztof Maczyński, zaprosili mnie do odcinka bym powiedział co nieco na temat wydobywania noizzu z linuksa. Bardzo ucieszyło mnie ich zaproszenie. Niewiele myśląc zgodziłem się wziąć udział w audycji. Myślę że odcinek wyszedł bardzo dobrze. Polecam wszytkim zainteresowanym moją muzyką i osobą, jako że pod koniec audycja przerodziła się w swoisty wywiad ;)
Odcinek jest do posłuchania na stronie KonteStacji.
Aby pomóc
wam szukać oprogramowania omówionego w audycji spisuję wszystko poniżej (jeśli coś pominąłem – piszcie w komentarzach):
- Ubuntu – system operacyjny na bazie GNU/Linux, wywodzi się z Debiana. Świetny start dla nowych w świecei linuksa, łatwo jest zrobić z niego studio producenta audio, przez instalację odpowiedniego oprogramowania. Rzućcie też okiem na projekt Ubuntu Studio.
- LMMS (Linux Multimedia Studio) – program zdatny świetnie do produkcji elektronicznej muzyki zarówno syntezowanej jak i samplowanej. Moja prawa ręka.
- Ardour – profesjonalny program typu DAW (Digital Audio Workstation) w którm można rejestrować wielościerzkowy materiał audio i edytować go w sposób niedestruktywny. Moja lewa ręka.
- Seq24 – prosty lecz dość rozbudowany sekwencer MIDI. Projektowany z myślą o występach na żywo, lecz można go wykorzystać do komponowania elektronicznej muzyki. Używam go często kiedy potrzebuję szybko coś zrobić.
- amSynth – prosty syntezator będący samodzielnym programem. Nazwa pochodzi zapewne od “Amplitude Modulation Synthesizer”.
- PHASEX (Phase Harmonic Advanced Synthesis EXperiment) - bardziej od amSynth rozbudowany i znacznie ciekawszy syntezator programowy. Jest z nim sporo zabawy. Btw: syntezator ma 4 oscylatory a nie 3 jak powiedziałem w odcinku (mam nadzieję że wybaczycie mi tę haniebną pomyłkę ;)
- ZynAddSubFX – najbardziej rozbudowany syntezator jaki przyszło mi w życiu oglądać. Ma ogromne możliwości. Zresztą widać to po wielopiętrowym interfejsie. Jeśli chcecie się nim bawić, przełączcie się najpierw w tryb dla początkujących. Moja trzecia ręka.
- AMS (Alsa Modular Synth) – wspaniałe narzędzie pozwalające budować własne syntezatory z klocków. Ma to w sobie coś z programowania, tyle ze nie trzeba nic pisać. Dla tych co lubią elektronikę, maksimum możliwości kreacji i eksperymenty. Zanim zaczniecie się bawić, rzućcie okiem tutaj i poczytajcie trochę więcej.
- Bristol – zestaw syntezatorów emulujących starszy sprzęt noizzotwórczy. Mają swoje narowy, ale i piękne brzmienia wywołujące nostalgię.
- Rakarrack - zintegrowany program do modyfikowania czystego sygnału giatry elektrycznej lub basowej. Wypasione pudło z efektami. Podobno wciąga (patrz komentarze poniżej)
- Calf – uniwersalny zestaw wtyczek LADSPA/LV2 ale także i samodzielna aplikacja za pomocą której możemy na żywo przepuścić dowolny sygnał przez którąkolwiek z wtyczek Calf. Jest tam też kilka syntezatorów. Polecam gorrąco!
- JACK Rack - program dzięki któremu możemy stworzyć łańcuch efektów LADSPA i przepuścić przezeń dowolny sygnał. Przydatne narzędzie do zabawy na żywo.
- VocProc – mały program zawierający kilka przydatnych funkcji do przetważania głosu. Można używać go jako procesora autotune, vocodera i jeszcze na kilka innych sposobów. Jak się okazuje jest też dostępny jako wtyczka LV2!
- JAMin (JACK Audio Mastering interface) – zaawansowany interfejs służacy masterowaniu stereofonicznego sygnału na żywo. Wywalony w kosmos equalizer graficzny oraz trzypasmowy kompresor to tylko dwie spośród zabawek jakie są w zestawie.